مهاجرت به مجارستان

به طورانحصاری از طریقITO راه سریع و آسان برای تبدیل شدن به یک سرمایه گذاردر اتحادیه اروپا و رسیدن به پاسپورت مجارستان از طریق سرمایه گذاری در املاک و مستغلات و…… مجارستان وجود دارد همانند برنامه های معروف موجود در اسپانیا یا پرتغال اما با هزینه های بسیار کمتر و زمان پردازش بسیار کوتاه تر که در این مقاله تمام این راه حلها بررسی می شود.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

یکی از راه های مهاجرت به این کشوراز طریق سرمایه گذاری است. بدلیل حضور کشور مجارستان در اتحادیه اروپا و شنگن شرایط مناسبی برای سرمایه گذاری در این کشور وجود دارد، چرا که با سرعت بسیار بالایی از نظر اقتصادی رو به پیشرفت است. صنعت توریست از صنایع مطرح این کشور است که به دلیل وجود جاذبه های توریستی از پتانسیل بالایی برای سرمایه گذاری برخوردار می باشد. البته باید ابتدا بصورت کامل و مفصل در رابطه با آن تحقیق نمود و با متخصصین در امر سرمایه گذاری در کشورها مشورت نمود و بهترین راه را انتخاب کرد. سرمایه گذاری در مجارستان از طرق متفاوتی امکان پذیر است که مطرح ترین آنها شامل موارد زیر می باشد

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت:

ثبت شرکت در مجارستان یکی از بهترین راه های مهاجرت و اخذ تابعیت می باشد و در نهایت اقامت دائم این کشور باشد. از مزیت های ثبت شرکت می توان به ان اشاره کرد که فرد از پرداخت مالیات کمتری برخودار می شود رفت و امد آزادانه در کشورهای شینگن و اینکه اقامت دائم برای فرد و خانواده اش می باشد.

مزایای ثبت شرکت در مجارستان:


۱- مالکیت ۱۰۰% (بدون نیاز به شریک محلی)
۲- دسترسی به بازار اروپا  ( بیش از ۵۰۰ میلیون نفر و دومین بازار ثروتمند دنیا)
۳- واردات / صادرات
۴- دسترسی به تمام نواحی اروپای شنگن برای مسافرت، تجارت و اقامت طولانی مدت
۵- امکان درخواست اقامت دائم پس از ۳ سال
۶- امکان درخواست پاسپورت ۵ سال بعد از اخذ اقامت دائم
۷- امکان اخذ آسان ویزا برای تمامی نقاط دنیا
۸- اجازه اقامت شنگن (برای تمام اعضای خانواده)
۹- اجازه کار و تجارت به عنوان مدیر شرکت و کارفرما
۱۰- افتتاح حساب شرکتی و شخصی
۱۱- مبادلات بانکی آن لاین، کارتهای اعتباری، تسهیلات و خطوط اعتباری
۱۲- استفاده از مارک تجاری (برند) اروپائی
۱۳- قوانین تجاری و گمرکی آزاد در داخل اتحادیه اروپا
۱۴- مالیات۹% بر درآمد شرکت
۱۵- انجام کلیه مراحل طی ۶ ماه
۱۶- هزینه های پائین راهبری و اداره شرکت

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک:

مهاجرت به کشور مجارستان از طریق خرید ملک به طور کلی یکی از گزینه هایی است که می‌تواند در شرایط خاص دیده شود. این کشور وضعیت بازار املاک خود را بسیار رشد داده است و این روال سبب می‌شود که خرید ملک در کشور مجارستان منجر به اقامت دائم این کشور شود. در نظر داشته باشید که خرید ملک در کشور مجارستان به طور کلی مسیر آسانی را پیش می‌برد. فردی که قرار است در کشور مجارستان خرید ملک داشته باشد باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشد و باید مدرکی ارائه دهد تا ثابت کند هزینه ای که قرار است برای خرید ملک در این کشور در نظر بگیرد، برای خود او است. او نباید سابقه کیفری داشته باشد و همینطور این موضوع برای اعضای خانواده وی نیز ارزیابی می‌شود. سرمایه گذاری در این روش اغلب به صورت با واسطه دیده می‌شود. شما در این مسیر باید مصاحبه شوید یعنی باید بتوانید در خصوص سرمایه خود حرف بزنید.

مهاجرت از طریق ازدواج

اقامت کشور مجارستان از طریق ازدواج یکی از سریع‌ترین روش های پیش روی شما است اما آسانترین نیست! در هر صورت یافتن شخص مورد نظر از تبعه کشور مجارستان کار ساده ای نبوده و عموماً اگر آشنایی به صورت غیر عرف صورت بگیرد، از دید مأمور سفارت یک گزینه مشکوک محسوب می‌شود و قطعاً شما را زیر سوال می‌برد. مورد دیگراین است که شما تنها زبانی نمی‌توانید ثابت نمایید که قصد ازدواج واقعی دارید بلکه باید مدارکی ارائه شود که این اصل را به طور دقیق ثابت نماید. مورد دیگر نامه تمکن مالی است که باید از سوی فرد از تبعه مجارستان ارائه شود و در آن میزان درآمد وی مشخص باشد، باید بودجه افراد به صورتی باشد که ثابت کند میتوانند یک خانه اجاره کنند. در صورتی که قبلا ازدواج کرده و طلاق گرفته‌اید، در وهله اول باید مدارک لازم تنظیم شود و گواهی ارائه شود که ثابت نماید از همسر قبلی خود جدا شده اید. هم‌چنین نیاز است که یک سری فرم به درستی تکمیل شود. از یاد نبرید که مدارک مالی و کاری هم از سوی تبعه مجارستان نیاز است. پس از بررسی این مدارک، اقامت موقت این کشور به شما داده می‌شود و پس از سه سال درخواست شما برای اقامت دائم این کشور فراهم می‌شود. از یاد نبرید که درخواست شما به منزله اقامت دائم این کشور نبوده و شما باید بتوانید ثابت کنید که در طول سه سال زبان مجاری را تا حدی یاد گرفته اید و با شرایط زندگی در این کشور نیز سازگار هستید. برای اینکه این روال برای شما ساده تر باشد، می‌توانید با ویزای توریستی مجارستان چند باری وارد این کشور شوید؛ به این ترتیب شرایط به سادگی برای شما فراهم شده و سبب می‌شود که باب آشنایی با یک تبعه از کشور مجارستان نیز آسان‌تر باشد. پس از ازدواج شما با خرید خانه در کشور مجارستان و گرفتن اقامت می‌توانید خودتان را به پاسپورت این کشور نزدیک تر ببینید.

مهاجرت از طریق کار

مهاجرت مهاجرت به این کشور از طریق کار بدین صورت خواهد بود که شخص متقاضی کار در مجارستان باید کلیه مدارک و رزومه خود را به موسسات کاریابی در مجارستان ارسال نماید تا از آن طریق بتواند کارفرمایی در کشور مجارستان بیابد که شخص متقاضی کار در مجارستان را دعوت به کار نماید. دعوتنامه کاری ،مدرک دانشگاهی، سابقه کار مرتبط و تسلط به زبان مجاری یا انگلیسی از جمله مهم ترین عوامل برای موفقیت در دریافت پیشنهاد کار از مجارستان است. نکته مهم دیگر برای دریافت ویزای کار این است که برای شغل مورد نظریک شهروند یا مقیم دائم مجارستان و اتحادیه اروپا داوطلب نباشد. با توجه به نرخ بیکاری پایین مجارستان که ۳.۴۶ درصد می باشد کاریابی در مجارستان امکان پذیر خواهد بود.

مهاجرت از طریق تولد

سیستم تابعیت کشور مجارستان بر اساس اصل خون است یعنی اگر کودکی در مجارستان به دنیا بیاید تابعیت کشور مجارستان را اخذ نمی کند مگر اینکه پدر یا مادر و یا هر دو والدین کودک از اتباع کشور مجارستان باشند. به این معنا که برای اتباع خارجی امکان اخذ تابعیت مجارستان از طریق تولد فرزند وجود ندارد. از جمله شرایطی که کودک متولد شده در خاک مجارستان بتواند تابعیت این کشور را اخذ نماید، می توان موارد زیر را نام برد.

مهاجرت از طریق تحصیل

مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل بدین صورت است که برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور، در برخی از رشته ها باید در آزمون ورودی دانشگاه ها و مراکز تحصیلی این کشور نمره قبولی را کسب نمایید. دانشگاه های مجارستان از نظر اعتبار و رتبه در مجامع بین المللی از جایگاه بسیار خوبی برخوردار هستند. لازم به ذکر است پزشکان و دامپزشکان و دندان پزشکانی که از دانشگاه های مجارستان فارغ التحصیل می شوند می توانند در کشورهای اتحادیه اروپا بدون نیاز به معادلسازی به طبابت بپردازند. تحصیل در دانشگاه های کشور مجارستان در سه دوره لیسانس و فوق لیسانس و دکترا امکان پذیر است. زمان کلاس های دانشگاهی این کشور در دو ترم پاييز (از سپتامبر تا ژانويه) و ترم بهار (از فوريه تا ژوئن) مي باشد. شما پیش از اخذ پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود باید برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان درخواست دهید. هزینه تحصیل در دانشگاه های مجارستان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی غیر رایگان بسیار پایین تر است و در دوره های مختلف با توجه به رشته انتخابی بین ۷،۰۰۰ تا ۱۷،۰۰۰ دلار می باشد اما این کشور مانند اتریش، آلمان و نروژ شرایط تحصیل رایگان را فراهم نمی آورد. دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های مجارستان مشغول به تحصیل هستند از امتیاز کار ضمن تحصیل بسته به مقطع تحصیلی برخوردار خواهند بود. دوره های زبان انگلیسی و زبان آلمانی و دوره های پیش پزشکی از دوره های تحصیلی بسیار محبوب در کشور مجارستان است. بسیاری از افرادی که تمایل به کار یا تحصیل در کشورهای اروپایی دارند می توانند برای تقویت سطح زبان خود در این دوره ها شرکت کنند. با توجه به اینکه مجارستان عضو اتحادیه اروپا و شنگن می باشد، این افراد در زمان تحصیل در مجارستان می توانند در دیگر کشورهای عضو به جستجوی کار بپردازند یا به دانشگاه های مورد نظر خود مراجعه کنند و برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام نمایند. محصلین دوره های پیش پزشکی نیز می توانند پس از پایان دوره در آزمون ورودی پزشکی در دانشگاه های مجارستان یا سایر کشورهای اروپایی مانند انگلستان، اتریش و آلمان شرکت نمایند.

تحصیل در مقطع دبستان:

نظام آموزشی مجارستان در مقطع دبستان تحصیلات سیکل اول یا دوره اول نامیده می شود و دانش آموزان سنین ۷ تا ۱۴ سال را شامل شده که طبق متد اروپایی خود به ۸ سطح تقسیم بندی می شود. سطح اول شامل کودکان سنین ۶ تا ۷ ساله، سطح دوم شامل کودکان سنین ۷ الی ۸ ساله، سطح سوم شامل سنین ۸ تا ۹ سال، سطح چهارم برای سنین ۹ الی ۱۰ سال، سطح پنجم شامل دانش آموزان ۱۰ تا ۱۱ سال، سطح ششم شامل نوجوانان سنین ۱۱ الی ۱۲ سال، سطح هفتم شامل سنین ۱۲ تا ۱۳ سال و نهایتاً سطح هشتم شامل محدوده سنی ۱۳ الی ۱۴ سال می باشد. ویزای همراه در عموم موارد برای دانشجویان دوره فوق لیسانس و بالاتر بوده و برای والدین دانش آموزان تحت شرایطی خاص توسط اداره مهاجرت مجارستان صادر می شود، بنابراین دانش آموزان برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان باید در این کشور یک قیم قانونی داشته باشند یا در مدارس شبانه روزی تحصیل کنند.

تحصیل در مقطع دبیرستان:

تحصیل در مقطع دبیرستان در مدارس مجارستان به اختصار سطح ۱ و سطح ۲ و سومین نامیده می شوند که اگر بر طبق نظام آموزش ایران معادل دوره اول دبیرستان، دوره دوم دبیرستان و پیش دانشگاهی می باشد. این نظام آموزشی منطبق با نظام آموزشی اروپا بوده و سنین ۱۶ تا ۱۸ سال را شامل می شود. ویزای همراه در عموم موارد برای مقطع دبیرستان نیز صادر نمی شود مگر در صورت موافقت اداره مهاجرت مجارستان در شرایط خاص، بنابراین در این مقطع نیز دانش آموزان نیاز به قیم قانونی دارند که می تواند فردی ساکن مجارستان یا مدارس شبانه روزی باشد.

تحصیل در مقطع لیسانس:

با توجه به کیفیت بالای دانشگاه های مجارستان و امکانات بسیار مناسبی که در این کشور وجود دارد، در کنار هزینه های پایین زندگی، این کشور هدف بسیاری از افراد برای تحصیل و پس از آن کار و زندگی در این کشور می باشد. از نکات قابل توجه در تحصیل کارشناسی در مجارستان این می باشد که سازمان بهداشت جهانی، مدارک علمی دانشگاه های این کشور را می پذیرد و متقاضیان می توانند این مدارک را به هر کشور اروپایی که مدنظر دارند، ارائه نمایند. تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های مجارستان ۳ الی ۴ ساله بوده و مستلزم داشتن مدرک دیپلم معتبر می باشد. لازم به ذکر است که تحصیل در مقطع لیسانس در مجارستان مستلزم داشتن مدرک زبان نبوده و دانشجو بنا بر رشته و دانشگاه مورد تحصیل می تواند زبان انگلیسی و یا آلمانی را حین تحصیل فرا بگیرد. دانشجو در دوره لیسانس اجازه کار حین تحصیل به مدت ۲۰ ساعت در هفته را خواهد داشت. البته در ایام تعطیل امکان به صورت تمام وقت فراهم است. یکی از رشته های پرمتقاضی تحصیل پیش پزشکی و پزشکی در مجارستان می باشد. دانشجویان می توانند در کشور مجارستان دوره پیش پزشکی را بگذرانند و سپس در آزمون ورودی دانشگاه های مجارستان یا کشور های دیگری مانند اتریش، آلمان، آمریکا و انگلستان شرکت نمایند.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس:

تحصیل در مجارستان در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های مجارستان ۱ الی ۲ ساله می باشد و مستلزم داشتن مدرک لیسانس معتبر است. رشته تحصیلی متقاضی در مقطع فوق لیسانس می بایست همان رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی باشد. تحصیل در مجارستان در مقطع فوق لیسانس نیازمند داشتن مدرک زبان نبوده و دانشجو می تواند حین تحصیل و بسته به رشته و دانشگاه محل تحصیل اقدام به فراگیری زبان انگلیسی یا آلمانی نماید. دانشجو امکان کار بمدت ۲۰ ساعت در هفته را دارد، به جز ایام تعطیلی بین دو ترم دانشگاهی که امکان کار تمام وقت فراهم است. امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده دانشجویان مقطع تحصیلی فوق لیسانس وجود دارد.

تحصیل در مقطع دکتری:

تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری فرآیندی ۳ الی ۵ ساله بوده و نیازمند داشتن مدرک فوق لیسانس معتبر و یکسان بودن رشته تحصیلی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس می باشد. تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری بدون داشتن مدرک زبان در شرایط غیر بورسیه ای از طریق یادگیری زبان حین تحصیل در دانشگاه محل تحصیل امکان پذیر می باشد. اما در صورتی که تمایل به دریافت بورسیه تحصیلی دارید، باید مدرک زبان با نمره بالا ارائه دهید؛ مقالات معتبر بین المللی، معدل و نمرات بالا و سایر سوابق تحصیلی از دیگر عوامل مهم در دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان می باشد. برای پذیرش در مقطع دکترا شما باید رزومه خود را در اختیار اساتید دانشگاه قرار دهید و پس از تایید یک استاد راهنما (سوپروایزر) می توانید از دانشگاه پذیرش بگیرید. کار حین تحصیل در مقطع دکتری ۲۰ ساعت بوده و با اجازه دانشگاه و اداره مهاجرت امکان کار تحقیقاتی حین تحصیل نیز برای دانشجو فراهم می باشد. لازم به ذکر است در این مقطع تحصیلی امکان دریافت ویزای همراه وجود دارد.تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری فرآیندی ۳ الی ۵ ساله بوده و نیازمند داشتن مدرک فوق لیسانس معتبر و یکسان بودن رشته تحصیلی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس می باشد. تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری بدون داشتن مدرک زبان در شرایط غیر بورسیه ای از طریق یادگیری زبان حین تحصیل در دانشگاه محل تحصیل امکان پذیر می باشد. اما در صورتی که تمایل به دریافت بورسیه تحصیلی دارید، باید مدرک زبان با نمره بالا ارائه دهید؛ مقالات معتبر بین المللی، معدل و نمرات بالا و سایر سوابق تحصیلی از دیگر عوامل مهم در دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان می باشد. برای پذیرش در مقطع دکترا شما باید رزومه خود را در اختیار اساتید دانشگاه قرار دهید و پس از تایید یک استاد راهنما (سوپروایزر) می توانید از دانشگاه پذیرش بگیرید. کار حین تحصیل در مقطع دکتری ۲۰ ساعت بوده و با اجازه دانشگاه و اداره مهاجرت امکان کار تحقیقاتی حین تحصیل نیز برای دانشجو فراهم می باشد. لازم به ذکر است در این مقطع تحصیلی امکان دریافت ویزای همراه وجود دارد.

تحصیل بدون مدرک زبان:

برای دانشگاه های مجارستان بدون مدرک زبان نمی توان پذیرش گرفت. در دانشگاه های انگلیسی زبان باید مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید و در سطح مناسبی برای شروع دروه باشید. هر دانشگاه ممکن است نمره خاصی برای پذیرش درخواست کند؛ اغلب دانشگاه ها برای مقاطع مختلف مدارک زیر را درخواست می کنند. در مقطع لیسانس: نمره آیلتس ۵ تا ۶ نمره تافل ۶۰ تا ۸۰ در مقطع فوق لیسانس: نمره آیلتس ۵.۵ تا ۶.۵ نمره تافل ۷۰ تا ۹۰ برخی دانشگاه ها در زبان های دیگری مانند آلمانی نیز درس ارائه می دهند. که برای این دوره ها باید مدرک زبان متناسب با زبان تحصیل ارائه کنید.

بورسیه تحصیلی:

با توجه به تقاضای روز افزون برای بورسیه تحصیلی مجارستان، این کشور طرحی تحت عنوان Stipendium Hungaricum یا بورسیه تحصیلی کشور مجارستان برای دانشجویان خارجی ارائه و اجرا کرده است. در سال 2018، بیش از 4100 دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف بصورت بورسیه در دانشگاه های کشور مجارستان به زبان های انگلیسی و مجاری مشغول به تحصیل بوده اند. این تعداد در سال 2019 افزایش یافت و به 5000 ظرفیت رسید. این طرح شامل کشورهایی می شود که قرارداد تعامل فرهنگی و دانشگاهی با دولت مجارستان منعقد کرده باشند و یا مشغول طرح تبادل دانشجو باشند. تحصیل بصورت بورسیه در مقطع تحصیلی لیسانس ۲ الی ۴ ساله، فوق لیسانس ۱.۵ الی ۲ ساله، دکتری ۲+۲ ساله و دوره فوق لیسانس پیوسته ۵ الی ۶ ساله می باشد. این دوره ها بدون شهریه بوده و ماهیانه برای مقاطع تحصیلی لیسانس تا دکتری و همچنین کارشناسی ارشد پیوسته دارای کمک هزینه ای به میزان ۱۳۰ یورو، و برای دوره دکتری برای دوره اول ماهیانه ۴۵۰ یورو و برای دوره دوم ماهیانه ۵۸۰ یورو می باشد. اسکان در طول دوران تحصیل رایگان بوده و برای تهیه مسکن ماهیانه مبلغ ۱۲۰ یورو به عنوان کمک هزینه به دانشجو پرداخت می شود. همچنین سالیانه تا سقف ۲۰۵ یورو امکان درمان رایگان برای دانشجو وجود خواهد داشت. زمان درخواست بورسیه تحصیلی تا ۱۵ ژانویه هر سال بوده و در ماه جولای نتیجه درخواست بورسیه به دانشجو اعلام خواهد شد. دانشجو پس از قبولی تا ۳۰ سپتامبر فرصت حضور در خاک مجارستان را خواهد داشت. مدارک مورد نیاز برای بورسیه شامل مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه و وزارت علوم مجارستان، انگیزش نامه و مدارک و سوابق تحصیلی می باشد. برای مقطع دکتری علاوه بر این مدارک نیاز به طرح تحقیقاتی و ۲ توصیه نامه از اساتید دانشگاه محل تحصیل خواهید داشت.

تحصیل در مجارستان و ویزای تحصیلی

اخذ ویزای تحصیلی مجارستان نیازمند شرایط و مدارکی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که حداقل سن درخواست برای ویزای تحصیل در مقاطع دانشگاهی مجارستان و اقامت مجارستان از طریق تحصیل ۱۸ سال بوده و پروسه رسیدگی به درخواست ویزای دانشجویی مجارستان ۱ الی ۳ ماه به طول خواهد انجامید.

توجه کنید

- اگر کودکی به فرزند خواندگی اتباع مجارستان پذیرفته شود می تواند بعد از ۳ سال تابعیت مجارستان را اخذ نماید.
- در صورت که کودک از پدر و مادر تبعه کشور دیگری متولد شود باید ۵ سال در خاک مجارستان زندگی کند تا بتواتد تابعیت مجارستان را اخذ نماید.
- در صورتی که کودکی از پدر و مادری فاقد تابعیت متولد شود می تواند تابعیت مجارستان را اخذ نماید.