مهاجرت به کشور اتریش

مهاجرت به اتریش که از کشورهای حوزه شینگن است به دلیل مزایای زیادی که دارد بسیار مورد توجه است. اتریش یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است.اتریش عضو اتحادیه اروپا و منطقه شینگن است که مزایای زیادی برای ساکنان آن ارائه می دهد. اتریش دارای یک بازار سرمایه اجتماعی پرطرفدار همراه با یک سطح بالایی از زندگی است و سیستم های مدرسه و زیرساخت های مراقبت های بهداشتی نیز در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است. صنعت گردشگری تقریبا ۹ درصد از تولید ناخالص داخلی اتریش را با انرژی های آبی، انرژی باد و انرژی خورشیدی که دیگر بخش های اصلی اقتصادی است را تشکیل می دهد. اگر قصد اقامت در اتریش را برای مدت بیش از ۶ ماه دارید، باید برای اجازه اقامت درخواست دهید. مجوزاقامت در اتریش توسط مقامات این کشور صادر می شود.شما باید قبل از ورود به اتریش درخواست خود را ارائه دهید.علاوه بر این (تقریبا) تمام شهروندان غیر اتحادیه اروپا که برای اجازه اقامت درخواست می کنند و قصد دارند برای مدت بیش از ۲۴ ماه در اتریش اقامت داشته باشند باید یک توافقنامه را امضا کنند.

اخذ اقامت خود حمایتی

یکی از شرایط اخذ اقامت خود حمایتی اتریش و اصلی ترین شرایط اخذ اقامت خود حمایتی اتریش، این است که افراد نشان دهند که تمکن مالی در حدود ۲۲ هزار یورو در حساب خود دارند که البته این مبلغ هر ساله ممکن است تغییر کند که این مبلغ را دولت اتریش هر سال اعلام و مشخص می نماید. همچنین می بایست درآمد ثابتی بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو نیز داشته و آن را اثبات نمایند. به طور کلی راه مهاجرتی اخذ اقامت و مهاجرت از طریق خود حمایتی اتریش و یا اقامت خود حمایتی اتریش جهت افرادیست که قصد مهاجرت به یکی از کشورهای برتر اروپایی را دارند و از لحاظ مالی نیز منابع مالی ثابت خود را در کشورشان یا جایی دیگر آماده داشته و نیازی هم به کار کردن در اروپا را ندارند. در حال حاضر کشور اتریش این راه را برای متقاضیان مهاجرت و زندگی در اتریش فراهم نموده است تا افرادی که تمکن مالی داشته و می توانند از پس هزینه های زندگی و درمانی و … خود در کشور اتریش بر بیایند و لزومی به کار و کسب درآمد در اتریش نداشته باشند بتوانند از طریق اخذ اقامت خود حمایتی اتریش یا مهاجرت از طریق خود حمایتی اتریش به این کشور مهاجرت نموده و زندگی نمایند. لازم به ذکر است که کسانی که از طریق اخذ اقامت خود حمایتی اتریش یا همان مهاجرت از طریق خود حمایتی اتریش اقدام می نمایند و اقامت اتریش را کسب می نمایند نیازی نیست که حتما و همیشه در اتریش زندگی نمایند. در اقامت خود حمایتی اتریش نیاز است که دولت و سازمان مهاجرت مطمئن شود که شما و خانواده تان هر کدام تمکن مالی کافی جهت زندگی در اتریش را دارا بوده و قصد کار کردن در اتریش ندارید و فقط قصدتان زندگی در اتریش یا اروپا می باشد و همچنین منبع مالی شما و هزینه های زندگی شما در اروپا از جای دیگری تامین می گردد و صد البته که همۀ کشورهای دنیا از ورود پول و سرمایه به کشورشان استقبال خواهند نمود و اتریش نیز از این امر مستثنی نیست. با اینکه در این نوع اقامت اجازه کار در اتریش را ندارید، اما می توانید در این کشور سرمایه گذاری کنید. خرید ملک، ثبت شرکت، راه اندازی رستوران، خرید بیزینس، سهام یا هر نوع سرمایه گذاری دیگری در اتریش امکان پذیر است و می تواند منبع درآمد یورویی مناسبی باشد.

اخذ اقامت خود حمایتی اتریش و اقامت دائم از طریق آن:

اقامت خود حمایتی اتریش از ابتدا قابلیت دائمی شدن ندارد و در سال اول اقامت یک ساله به شما داده می شود که سخت ترین مرحلۀ کار اخذ اقامت اولیه می باشد که بسته به وکیلی که خواهید گرفت ممکن است کار شما سهل تر گردد. در سال بعد هم باید جهت تجدید آن اقدام نمایید که اقامت سال دوم را هم به شما یکساله خواهند داد و در سال سوم که برای تمدید اقامتتان اقدام کردید اقامت سه ساله به شما خواهند داد. بعد از آن در سال پنجم می توانید جهت اقامت دائم اتریش اقدام نمایید. در سال ششم نیز می توان تابعیت و پاسپورت اتریش را کسب کرد.

 

لزامات عمومی برای صدور مجوز اقامت بدون کار ( اقامت تمکن مالی اتریش ) الزامات زیر باید برای این نوع اقامت برآورده شوند:

۱- معیار یا اسناد مناسب برای اثبات معاش: فرد متقاضی باید یک درآمد ثابت و منظم داشته باشد به طوریکه بتواند به این منبع درآمدی خود دسترسی داشته باشد بدون استفاده از کمک های رفاهی یا عایده های کمکی دولتی (نرخ های استاندارد بالا را ببینید)
۲- پوشش بیمه درمانی: افراد ملیت کشورهای ثالث باید دارای پوشش بیمه درمانی کاملی باشند (بیمه درمانی با مزایای بیمه در اتریش و پوشش همه خطرات).
۳- مسکن مناسب مطابق با استانداردهای محلی اتریش : ملیت کشورهای ثالث باید شواهدی مبنی بر اسکان (به عنوان مثال با ارائه یک قرارداد اجاره نامه، البته برای ایرانیان خرید ملک هم میتواند باشد) که به اندازه تعداد افراد خانواده خود طبق استانداردهای محلی اتریش که مناسب شرایط حال آنها است، ارائه دهند.

برخی از مزایای این اقامت امکان

استفاده از بیمه های پزشکی و درمانی معتبر در عرصه بین المللی عدم نیاز به هیچ گونه سرمایه گذاری و یا ثبت شرکت در اتحادیه اروپا عدم محدودیت سنی سهولت در تمدید مجوز اقامت معاف از پرداخت مالیات سالانه امکان رفت و آمد آزادانه و زندگی در تمام کشورهای اتحادیه اروپا سریعترین و ساده ترین روش اخذ مجوز اقامت شنگن

برخی از معایب این اقامت

فرهنگ اتریش ممکن است چالش برانگیز باشداتریشی ها به طور معمول نسبت به خارجی ها گرم هستند. با این حال، برقراری ارتباط با افراد محلی می تواند دشوار باشد زیرا اتریش ها تمایلی به در میان گذاشتن زندگی شخصی خود ندارند. نوع خدمات رسانی ممکن است بی ادبی به نظر برسد. کارکنان در وین برای بی تفاوتی مشهور هستند. این بهتر است به عنوان یک تفاوت فرهنگی بین فرهنگ های خدمت رسانی شناخته شود تا یک خشونت شخصی.

اخذ تابعیت اتریش از طریق تولد

تولد یکی از طرق مهاجرت می باشد و سوال بسیاری از مردم این است که آیا به واسطه تولد فرزند می توانند مهاجرت به اتریش داشته باشند و این روش آثار اقامتی در پی خواهد داشت؟ در جواب این پاسخ باید نگاهی به قوانین کشور اتریش در باب تولد داشته باشیم. باید بدانید به طور کلی کشورهای دنیا در بحث تولد دو قانون کلی را دارند. قانون اخذ تابعیت بر اساس خون و قانون اخذ تابعین بر اساس خاک. کشورهایی که قانون اول یعنی خون را پذیرفته باشند به این معنی است که پدر یا مادر فرزند متولد شد در کشور مورد نظر باید تبعه همان کشور باشد.عموم کشورهای دنیا مثل اتریش قاعده خون را به عنوان یک اصل قبول دارند. برخی کشورها هم هستند که به محض به دنیا آمدن فرزند به وی پاسپورت اهدا می نمایند بدون در نظر گرفتن تابعیت والدین مثل کشورهای کانادا و برزیل. ولی بهتر است بدانید به طور کلی اخذ پاسپورت برای کودک نمی تواند آثار اقامتی برای والدین ایجاد کند و این روش برای مهاجرت به اتریش در صورتی که والدین اقامت اتریش را ندارند و تبعه اتریشی نیستند کاربرد ندارد.

مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج

ازدواج یکی از روش های مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت و در نهایت تابعیت یا همان پاسپورت این کشور می باشد. در صورتی که فرد خارجی بدون محدودیت در جنسیت، با تبعه اتریشی ازدواج نماید و اثبات شود ازدواج وی صوری نبوده است می تواند بعد از ۵ سال زندگی مشترک درخواست اقامت دائم اتریش را داشته باشد. سن ازدواج در اتریش ۱۸ سال است و افراد زیر ۱۸ سال باید با کسب اجازه از قیم خود نسبت به این کار اقدام نمایند. برای پاسپورت اتریش فرد می تواند بعد از ۶ سال درخواست پاسپورت نماید اما باید توجه نمایید برای دریافت پاسپورت هر کشوری شما باید الزامات لازم را برآورده ساخته باشید. به طور مثال به سطح زبان مورد نیاز و رسمی کشور رسیده باشید. با محیط سازگار شده باشید و هیچ گونه سوء پیشینه نداشته باشید ضمن آنکه شرط حضور در کشور را رعایت نموده باشید. اگر ازدواج شما به صرف دریافت اقامت اتریش باشد اثرات سوء برای شما ایجاد می نماید و می تواند موجب اخراج شما از کشور شود.